Make your own free website on Tripod.com

Uzak Ülke

HiTNet Türkiye'nin ilk mesaj ağıdır.

İyi de mesaj ağı ne demek ki?

Bir grup insanın, çeşitli konularda yazışarak sohbet etme emellerine hizmet eden, elektronik bir oluşum demek.

Nasıl Yani?

Aşağıda HiTNet gerçekten nedir kısmında bu sorunun yanıtı var. Ama aslolanın sohbet etmek olduğunu vurgulamak isteriz bir daha.

Peki HiTNet gerçekten nedir?

HiTNet, amatör, ücretsiz bir mesaj ağıdır. Bir başka deyişle, bir "e-posta listeleri topluluğu"dur. Çok mu basit oldu? Peki. Öyleyse şöyle söyleyelim. HiTNet, fido ve usenet benzeri, türünün başka örneği olmayan kapalı bir mailing-listtir. Aslında eskiden tamamen fido tabanli olan HiTNet bu teknolojinin eskimesi, insanların internete olan ilgisi ve BBS ahalisinin internete göçmesinden dolayı kullanıcılarını tek tek kaybetmiş ve işlemez hale gelmiştir. Bu yüzden önce basit bir mailing list seklinde internet üstünde faaliyete başlamış daha sonra da birtakım evrimler geçirerek bu hale gelmiştir. En başta gönüllülerin çabasıyla ortaya çıkan HiTNet hala da gönüllülerin çabasıyla gelişip şekil değiştirmektedir. Böyle bir tanım verdikten sonra insanın bir açıklama yapası geliyor: Bu dokümanda linklerle açıklananlar dışında oturaklı laflar görüp de anlamıyorsanız hiç korkmayın. HiTNet Nedir sorusunun cevabini tam anlayabilmek için Eski HiTNet'i de anlamanız gerekebilir. Gerçi bunların hepsi artık geçmişte kaldı ama yine de zaman zaman elimiz kayar da liste yerine eski alışkanlıktan "alan" yazıverirsek şaşırmayın.

HiTNeti Farklı Kılan Nedir?

Bu çok önemli soruyu "HiTNetin Usenetten farkı nedir?" ya da "HiTNetin diğer mailing-listlerden farkı nedir?" anlamında sormuş olmanızı diliyoruz. Zira "HiTNetin ICQ veya IRCden farkı nedir?" seklindeki bir soru HiTNet'le tanışıp biraz zaman geçirdikten sonra kendi kendinize cevaplayabileceğiniz bir sorudur. Ama özetle,

HiTNetin herhangi bir mesajlaşma ortamından en büyük farkı gerçek ve samimi olmasıdır.

Gerçekliği, HiTNet'e yazan her insanın gerçekten bir "kişi" olması ve gerçek ismiyle yazması gerekliliğinden gelir. Yani HiTNet'te yazışacağınız kişiler yaşları, meslekleri, isimleriyle sizleri aldatmıyordur. Bu sebeple HiTNet her yeni üyesini de gerçek ismiyle kayıt olmaya davet etmektedir.

Samimiyeti ise bu ortama yazan insanların genel nitelik ve amaçlarından kaynaklanmaktadır. HiTNet kullanıcısının genel amacı bir şeyleri paylaşmak, tartışmak, fikirlerini, bilgilerini sunup yeni fikirleri dinlemek ve hoşça vakit geçirmektir. Tekrar altını çizelim, HiTNet kesinlikle bir "arkadaş edinme" "sevgili arama" ortamı Değildir ama eski HiTNetçilerin ülkemizin neredeyse en uzak iki ucundan insanların evlenmelerine tanık olduğunu da söylemeden geçemeyiz. Bu nedenle HiTNet'e yeni katılan bir kişinin bu samimiyete katkıda bulunması herkes tarafından tercih edilir. Fakat galiba bu samimiyeti lafla anlatmaya çalışmanın çok anlamı yok. Kim bilir, HiTNetçilerin eskiden beri yapa geldikleri "zirve"lerden birine belki siz de katılır, her gün yazıştığınız bu arkadaşlarınızla yüz yüze tanışır, şehirlerarası buluşmalarda keyifli anlar yaşarsınız, o zaman ne anlatmaya çalıştığımızı hatırlar, gülümsersiniz.

Diğer önemli bir fark, çeşitli konularda bir çok listeyi aynı çatı altında toplaması ve böylece konular arası ilişkilendirmenin çok kolay olmasıdır.
Bunu böyle anlatmak zor olacak, en iyisi bir örnekle açıklamaya çalışalım. Diyelim ki siz HiTNet'te var olan "Spor" adlı listeye abonesiniz çünkü basketbolu çok seviyorsunuz. Sizin gibi basketbolu seven kişiler güzel bir sohbet başlatıyor ama bu sohbete bir yerden bir bilgisayar oyununun adı karışıyor ve o oyunu oynayan çok sayıda liste sakini bir anda oyundan bahseder oluyor. İşte o anda bu sohbet HiTNet'teki bir diğer listeye "PC Oyunları Listesi"ne taşınıyor ve bu konuyla ilgilenmek istemeyenlerin spor sohbeti kesilmemiş, o konuda yazışmak isteyenler için de konuya uygun bir ortam bulunmuş oluyor.

Genel bir yöneticisi olmadığından HiTNetin iç sorunları ve yeni listeler hakkında tüm kullanıcıların söz hakkı olması da önemli bir fark sayılabilir. Üzerinde anlaşmazlığa düşülen her konu ya uzun tartışmalar ya da oylamalarla karara bağlanır. Ayrıca HiTNet'te yeni bir liste açtırmak vb kararlarda da her zaman ilgili kullanıcıların fikri önemlidir.

HiTNete nasıl üye olurum?

Peki, reklam kısmı tamam da bu güzide "listeler topluluğuna" nasıl katılabilirim diye soruyorsanız, buradan sonrasını dikkatlice okuyun lütfen. Yukarda da söylediğimiz gibi HiTNet listeleri dışarı kapalı listelerdir yani HiTNet e-posta listelerine mesaj yazabilmek, bu listelerden mesaj alabilmek için üye olmanız gereklidir. Üyelik son derece kolaydır. Aşağıdaki linki takip ederek gideceğiniz sayfada karşılaştığınız bir formu gerçek bilgilerinizle doldurmanız üye olmak için yapmanız gereken tek şeydir. Yalnız bir kez daha vurgulamak istiyoruz: HiTNet gerçek kişilerin gerçek isimleriyle yazıştıkları bir ortamdır. O yüzden formda verdiğiniz ad, soyadı gibi bilgilerin doğru olmasına dikkat ediniz. Vereceğiniz referans kişiler veya telefon numarası ya da başka yöntemlerle bilgileriniz doğrulandıktan sonra HiTNet'e kabulünüz en kısa sürede gerçekleşecektir.

HiTNete üye olmak istiyorsanız lutfen buraya tıklayınız

Genel HiTNet Ahlakı ve Etiği Nedir?

Buraya kadar okuduğunuza göre size potansiyel HiTNetçi gözüyle bakabiliriz artık. Aşağıdakiler HiTNet'e ilk mesajınızı yazarken bile acemilik çekmenizi engellemek için yazıldı. Bunları okuduktan sonra hala kafanızda sorular varsa lütfen Sık Sorulan Sorular sayfamıza bir göz atın.

HiTNetin yıllardan beri hala yaşıyor olmasının bir nedeni de HiTNetcilerin belirli bazı gelenekler ve bir etik dahilinde mesaj yazmasıdır. Bu sayede HiTNet her zaman belirli bir seviyeyi tutturabilmiş, başka bazı yazışma ortamlarınızda karşılaşabileceğiniz rahatsız edici görüntülerden kendini koruyabilmiştir. Bu prensiplere olabildiğince bağlı kalmak nezih bir yazışma ortamını korumak adına yapabileceğimiz son derece basit bir iştir.

HiTNetin en önemli ilkelerinden birinin yazışanların birbirinin ismini bilmesi olduğunu söylemiştik. İşte bu sebeple siz de mesaj ayarlarınızı, adınızı tam ve doğru gösterecek şekilde yapmalısınız. Takma adla, adınızın kısaltması ya da lakabınızla yazılan bir mesaj dolayısıyla erkenden birileri sizi uyarsın istemezsiniz herhalde...

Başka bir konu ise mesaj alanlarını doğru bir biçimde kullanmak. Daha önce verdiğimiz örnekten devam edecek olursak, PC Oyunları Listesine sadece bilgisayar oyunlarıyla ilgili mesaj yazmalısınız. Bu listeye basketbol sporuyla ilgili bir mesaj atarsanız 'konu dışı' olursunuz ve muhtemelen birileri sizi bu konuda uyarır. Bu durumda yapmanız gereken Spor alanını kullanmaktır. Eğer PC Oyunları alanında başlayan muhabbetiniz spor alanının konusu dahiline girecek şekilde yön değiştirirse sohbetinizi spor alanına taşımanız gerekmektedir.

Eğer mesajınızın konusu tam olarak bir alan dahilinde değilse en yakın konulu alana veya "Sohbet" alanına göndermeniz en iyisidir. Bazen de sadece bir kişiyi ilgilendiren ya da özel kalmasını istediğiniz mesajlar atmak gerekir. O zaman bizim"Netmail" dediğimiz ve aslında, bildiğimiz, kişiye e-mail atmak olan yolu seçmek gerekir. Her HiTNet kullanıcısının kullanici_adi@hitnet.bbs.tr şeklinde bir e-posta hesabı vardır. Örneğin Kansu Dinçer, Doğa Sporları listesine hafta sonu yapılacak olan bir trekkingle ilgili bir mesaj yazmış. Siz de Kansu'ya cep telefonu numaranızı ulaştırmak istiyorsunuz. Bu durumda sizin cep telefonu numaranız listenin tamamını ilgilendirmediğinden mesajınızı doga_sporlari@hitnet.bbs.tr adresine değil kansu_dincer@hitnet.bbs.tr adresine göndermelisiniz.

Ha bir de unutmadan, HiTNet sorumluluk ister. Lütfen size verilen şifreyi bir yere yazın veya ezberleyin ve en azından haftada bir mesaj çekmeyi unutmayın.

HiTNetteki Mesaj Alanlarının (e-posta listelerinin) Listesi ve Konuları:

Bilim(bilim@hitnet.bbs.tr)
Tüm pozitif ve rasyonel bilimlerle ilgili muhabbetler bu alanda dönmektedir.

Bilişim(bilisim@hitnet.bbs.tr)
Bilişim sektörü ve teknolojileriyle ilgili her türlü sohbet.

Bilim Kurgu(bilim_kurgu@hitnet.bbs.tr)
Bilimkurgu edebiyatı ve bilimkurgu türüyle ilgili her şey... Fantazi edebiyatı da bu alanın konusu dahilindedir.

Bunalım(bunalim@hitnet.bbs.tr)
HiTNet insaninin bunalımlı hallerini diğer insanlarla paylaştığı alan.

Çizgi Roman(cizgi_roman@hitnet.bbs.tr)
Çizgi Roman sevenlerin alanı.

Damak Zevki(damak_zevki@hitnet.bbs.tr)
Mutfak ve yemekle ilgili her şey. Kilo probleminiz varsa uzak durulması şart

Dinler(dinler@hitnet.bbs.tr)
Bütün dinlerle ilgili tartışma ortamı.

Doga SporlarI(doga_sporlari@hitnet.bbs.tr)
Doğayla baş başa yapılan sporlarla ilgili muhabbetler.

Abaza(abaza@hitnet.bbs.tr)
Hemen isminden önyargıya kapılmayın. Bu alanda abazalık durumuyla ilgili yari ciddi sohbetler dönmektedir. Kadın, erkek herkese açıktır ve evet, biliyoruz, doğrusu abazan.

Donanım(donanim@hitnet.bbs.tr)
Bilgisayarınızın bir parçası bozulduysa veya yeni bir makine alacaksanız tam sizin istediğiniz alan.

Duyuru [sadece okunur] (duyuru@hitnet.bbs.tr)
Her türlü duyuru. Oylama duyuruları ve oylama sonuçları duyuruları da bu alandan yapılır.

Düzyazı(duzyazi@hitnet.bbs.tr)
Edebiyatla ilgili herkesin ürünlerini paylaştığı sıcak bir ortam.

English(english@hitnet.bbs.tr)
Sadece İngilizce yazabilirsiniz. :) Bu liste hariç HiTNet'in yazışma dili Türkçe'dir.

Erişkin Cinsellik(eriskin_cinsellik@hitnet.bbs.tr)
Adı üstünde. Cinsellikle, cinsiyetlerle, cinsel kimlikle ilgili her şey.

Evcil Hayvanlar(evcil_hayvanlar@hitnet.bbs.tr)
Küçük dostlarımızla ilgili konular.

Frp(frp@hitnet.bbs.tr)
Fantasy Role Playing dünyasıyla ilgili her tür konu. ADnD, GURPS, SAGA ve niceleri.

Güzel Sanatlar(gusel_sanatlar@hitnet.bbs.tr)
Sanat. Güzel olanından.

Internet(internet@hitnet.bbs.tr)
Başımızın belası, yeni yüzyılın çılgınlığı.

Künefe(kunefe@hitnet.bbs.tr)
Sohbet alanındaki mesaj trafiğini kaldıramayacak insanlara günde 3 mesaj sınırlamalı düzeyli bir sohbet ortamı.

Liste-Teknik(liste_teknik@hitnet.bbs.tr)
HiTNet mailing listeleriyle ve mail programlarıyla ilgili her tür teknik konu.

Liste-Adm(liste_adm@hitnet.bbs.tr)
HiTNetin gerçek bir demokratik ortam olmasını sağlayan alan. HiTNetle ilgili tüm idari konular ve oylama önerileri, yeni alan açma istekleri burada.

Medya(medya@hitnet.bbs.tr)
Reha Muhtar, Ahmet Vardar, Hıncal Uluç, Serdar Turgut, Siyaset Meydanı, Televole..

Mizah(mizah@hitnet.bbs.tr)
HiTNet insani da güler. Hem de bazen çok fena güler...

Müzik(muzik@hitnet.bbs.tr)
Her tur müzikle ilgili muhabbetler.

PC Oyunları(pc_oyunlari@hitnet.bbs.tr)
Türk insaninin yarısından fazlasının bilgisayarı kullanma nedeni.

Politika(politika@hitnet.bbs.tr)
Siyasi meseleler, Türkiye AB'ye girer mi geyikleri..

Programlama(programlama@hitnet.bbs.tr)
Tüm programlama dilleriyle ilgili genel ve teknik sohbetler.

Rock(rock@hitnet.bbs.tr)
Sadece rock müzik muhabbetleri.

Seri ilanlar(seri_ilanlar@hitnet.bbs.tr)
Ticari olmayan kişisel seri ilanlarınız.

Sinema Film(sinema_film@hitnet.bbs.tr)
Filmlerin sonunu söyleyecekseniz lütfen mesajın başına bir uyarı koyun.

Sohbet(sohbet@hitnet.bbs.tr)
Ölümcül geyiklerin mekanı.

Spor(spor@hitnet.bbs.tr)
Bütün sportif faaliyetlerle ilgili konular. (Sadece futbol değil yani...)

Şiir(siir@hitnet.bbs.tr)
Burada da sadece şiir bulabilirsiniz. (Ve tabii şarkı sözleri...)

TasarIm(tasarim@hitnet.bbs.tr)
Web tasarımı, logo tasarımı, ev tasarımı, endüstriyel tasarım... Her türlü tasarım sohbetleri.

Teknoloji(teknoloji@hitnet.bbs.tr)
Teknolojik gelişmelerle ilgili sohbetler.

Türkçe(turkce@hitnet.bbs.tr)
Acaba dilimizi ne kadar doğru kullanıyoruz?

Unix(unix@hitnet.bbs.tr)
Unix ve *nix benzeri işletim sistemleriyle ilgili konular.

Windos(windos@hitnet.bbs.tr)
Windows ve DOS muhabbetleri. Kısaca Mikrosoftun ürettiği her tür işletim sistemi bu alanın konusu dahilinde.

Yorumsuz(yorumsuz@hitnet.bbs.tr)
Yorum yapamadığınız, dumur olduğunuz olaylar.

 


 

 SÖZLÜK GİBİ...

mailing-list: E-postalardan oluşturulan bir listeden gelen bir mesajın listedeki diğer adreslere postalanmasıyla yaratılmış haberleşme sistemi..

[geri dön]

BBS: (Bulletin Board System) Eski günlerde HiTNeT'in iletişimini sağlayan sunuculardır. Kabaca çalışma prensipleri şu şekildedir:

    1 - O BBS'in kullanıcıları, hazırladıkları mesaj paketlerini BBS'e gönderirler.

    2 - Belirli saatlerde bu mesajlar sıralanıp düzenlenir ve HUB adı verilen ana sunucularda toplanır ve bu HUB'lardan da, bütün   diğer BBS'lere yollanır.

    3 - HUB'lardan gelen yeni mesajlar artık BBS'lerin bünyesinde olduğundan, bu BBS'e bağlanan kullanıcılar artık yeni mesajlara ulaşabilirler (mutlu son!).

Daha açıklayıcı bir BBS tanımı:

BBS dediğimiz sistemler (Bulletin Board System) adı üstünde, panolar gibi çalışırlar. 24 saat açıktırlar. Bunlara birer istasyon dersek ve bunların da kendi aralarında günün kimi saatlerinde bağlantıları olduğu düşünülürse, tek bir BBS'e mesaj atarak ülkenin oldukça geniş bir kısmına yetişilebildiği anlaşılabilir. Bağlanıp mesajınızı bıraktığınız istasyon, mesajları diğer istasyonlara dağıtır ve o diğer istasyonlardaki mesajları da alır. Bu şekilde siz sadece tek bir istasyona bağlanıp mesaj alıp/verdiğinizde birçok insanın mesajını toplu olarak alabilir ve mesajınızı birçok insana ulaştırabilirsiniz. Mesajlarınız e-mail şeklinde gitmeyeceğinden ve istasyonlar arası mesaj alışverişi günün belli saatlerinde yapıldığından mesajlarınız anında diğer BBS'lere dağılmaz, her BBS'in "event saati" dediğimiz günde birkaç kere olan bağlantılarla BBS'ler arası mesaj aktarımı sağlanır. ( Didem Kamoy'a teşekkürler)

[geri dön]